Muoviyhdistys ry on perustettu vuonna 1940 ja se on maailman kolmanneksi vanhin muovialan järjestö. Yhdistyksessä on yli 1200 henkilöjäsentä, jotka edustavat muovituotteiden valmistajia, raaka-aine- ja konetoimittajia, yliopistoja, tutkimuslaitoksia sekä muita muovialan sidosryhmiä.

Muoviyhdistys palvelee jäseniään julkaisemalla MuoviPlast-lehteä sekä järjestämällä koulutustilaisuuksia, messumatkoja sekä muita tapahtumia. Muoviyhdistys luo edellytykset muovialan ammattilaisten verkostoitumiselle ja ammattitaidon kehittymiselle.

www.muoviyhdistys.fi

Haemme uutta

TOIMITUSJOHTAJAA,

aloittamaan tehtävässä 1.11.2022 tai sopimuksen mukaan

Päävastuualueet:

 • Vastaat päätoimittajana MuoviPlast -lehden sisällöstä, sen kehittämisestä ja kirjoitat myös itse lehteen artikkeleita.
 • Suunnittelet, toteutat ja kehität Muoviyhdistyksen tapahtumia (mm. Ekstruusio- ja Ruiskuvalupäivät) ja ideoit uusia. Yhdistyksen tapahtumat ja matkat toteuttaa MY Muovi Oy, jonka toimitusjohtajana toimit myös.
 • Hankit yhdistykselle uusia jäseniä ja kehität jäsenetuja.
 • Vastaat yhdistyksen taloudesta, hallinnosta ja markkinoinnista sekä kehität toimintaa

Edellytämme:

 • Korkeakoulututkintoa, esim. tekninen tai kaupallinen
 • Ymmärrystä muovien merkityksestä yhteiskunnassa. Etuna muoviteollisuuden tunteminen.
 • Kokemusta yritysmaailmasta, valmiita verkostoja ja/tai kykyä verkostoitua muovialan sidosryhmien kanssa
 • Myynti-, markkinointi- ja yrittäjähenkisyyttä
 • Kykyä kirjoittaa lehtiartikkeleita
 • Matkustusvalmiutta
 • Sujuvaa englantia. Muut kielet eduksi, erityisesti ruotsi ja saksa
 • Näyttöä tuloksentekokyvystä vastuullisissa tehtävissä

Luemme lisäksi eduksi kokemuksen digitaalisesta markkinoinnista, sosiaalisesta mediasta, kiertotaloudesta, julkisrahoitteisista projekteista sekä tapahtumien/matkojen järjestämisestä.

Tarjoamme:

 • Erinomaisen näköalapaikan muovialaan, jossa pääset toimimaan yhteistyössä monien ammattilaisten kanssa
 • Itsenäisen ja joustavan työn, jossa pystyt vaikuttamaan toiminnan kehittämiseen ja sitä myötä oman työsi sisältöön. Työsi tukena on myyntisihteeri ja Muoviyhdistyksen hallitus, joka koostuu useasta muovialan ammattilaisesta
 • Mahdollisuuden toimia mielipidevaikuttajana ja verkostoitua myös kansainvälisesti
 • Hyvän perehdytyksen tehtävään
 • Kilpailukykyisen palkan, johon pystyt myös itse vaikuttamaan toimintaa kasvattamalla
 • Asianmukaiset toimistotilat Lahden keskustassa sekä autopaikan parkkihallissa.

Lisätietoja tehtävästä toimitusjohtaja Vesa Taitolta, vesa.taitto@muoviyhdistys.fi, puh. 040 4860676 tai hallituksen puheenjohtaja Fredrik Snellmanilta, fredrik.snellman@distrupol.com, puh. 040 1548812

Hakemukset palkkatoivomuksineen + CV viimeistään 11.3.2022 osoitteeseen

rekry@muoviyhdistys.fi